Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Gulliver - charakterystyka • Podróże Guliwera

Gulliver Lemuel to główny bohater i zarazem narrator satyryczno-fantastycznej powieści Jonathana Swifta „Podróże Gullivera”. Pochodził z ziemiańskiej rodziny. Wychowywał się w Anglii, w hrabstwie Nottingham. Dzięki pomocy wuja udało mu się skończyć studia medyczne za uniwersytecie w Lejdzie. Jego największym marzeniem było podróżowanie po świecie i poznawanie nowych miejsc.

Na pierwszą wyprawę wypłynął już po założeniu rodziny. Niestety statek rozbił się o skały, a Gulliver wylądował na wyspie Liliputów. Tam zaczęły się jego przygody. Cierpliwością, uległością i niezwykłym spokojem pozyskał zaufanie maleńkich ludzików. Szybko zaprzyjaźnił się z królem. Nie zgodził się na niesprawiedliwą wojnę pomiędzy narodami Liliputów i Blefusców. Po powrocie do kraju nie umiał długo zagrzać miejsca w rodzinnym domu. Wyruszył w następną podróż, która również przynosi mu nowe wyzwania i niesamowite przygody.

W krainie olbrzymów musi wykazać się inteligencją, mądrością, sprytem, aby przeżyć i zdobyć przyjaźń ogromnych stworzeń. Tak dla odmiany to on jest teraz maleńki. Z nowej perspektywy poznaje świat, ale zostaje złapany w niewolę i sprzedany królowej. Jest zabawką w rękach olbrzymów. A mimo to nie skarży się, jest ambitny i dumny, nie pozwala sobie na okazanie strachu.

Drzemie w nim niespożyta energia i niezgłębiona ciekawość świata. Dlatego po raz kolejny wyrusza na wyprawę. Poznaje światy rządzone „na opak” - to zmienia jego widzenie świata. Wyprawy i poznanie nowych światów daje Gulliverowi poczucie niespełnienia. Bohater staje się sceptykiem, głęboko wierzącym w to, że człowiek nie jest doskonały, nie ma dobrej natury i nie cechuje się wielkim rozumem.

Z każdej podróży przywiózł jakąś pamiątkę, która pozwoliła mu udowodnić istnienie niezwykłych stworzeń, ale także zdobyć majątek na